Srpski i Hrvatski ( Serb and Croatian )

More
11 Jul 2020 21:00 #174331 by BosniaCNC
Moram nekad duže da radim kao root i da ne gubim vreme stalno se logirati ovako mi je lakše. Kad sve završim postavim ograničenja za korisnike i onda ne mogu da brljaju po skriptama.
Hoću ovo da te pitam.Pokrenuo sam onaj gmoccapy koji je uključen u distribuciju. Ušao sam u postavke sa 123 i pogledao kako to u tom dijalogu izgleda. Znam za taj GUI kad je bio u začetku ali nisam imao velikog interesovanja za njega. Sad kada ga pokrenuh vidim da je dijalog za otvaranje G-koda nedostupan kao i MDI tako da od njegovog otvaranja nisam dobio nikakav efekt osim što sam ostao zbunjen.
U čemu je problem kod ovog famoznog gmoccapy?
Pozdrav

Please Log in or Create an account to join the conversation.

More
12 Jul 2020 08:41 #174366 by tommylight
Na desnoj strani izaberi AUTO, pa ce ljevo dole da bude dugme za otvaranje fajlova.
Ja ga ne koristim zbog previse problema i veoma malih LED pa ne mogu da vidim sta se desava sa neke daljine.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

More
17 Jul 2020 11:50 #174936 by BosniaCNC
Pozdrav Tommy!
Trud se isplatio!
The following user(s) said Thank You: tommylight

Please Log in or Create an account to join the conversation.

More
17 Jul 2020 13:40 #174943 by tommylight
Drago mi je da si to resio! :)
Vidi da li mozes da nadjes stare fotokopije, xerox su veoma dobri za motore i za drajvove. Ovde ponekad retko mogu da ih nadjem za 30 do 50 eura.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

More
17 Jul 2020 18:51 #174954 by probamo
I ja da se javim. Hvala na otvorenom topicu, šteta što više ljudi sa ovih prostora ne koristi ovaj deo na forumu gde se svi sa ovih prostora lakše razumemo. Imamo Berišu iz Peći i jednog iz Bosne (ne znam ime). Ja sa Dejan moravac iz Paraćina. Inače sam preveo gmoccapy na srpski, i prosledio ikonice Nurbertu. Dosta sam ga koristio, prvenstveno zbog makroa, koje sam prilagodio za svoj ukus i potrebe, i dok je radio 'touch screen' iliti ekran na dodir. Kad je monitor riknuo, došla 'korona' manje posla i vratih se axis. Gmocappy je čini mi se malo zahtevniji u pogledu hardvera. U axisu sam doradio i prilagodio okruženje opet po mom ukusu i potrebi i trenutno tri mašine, sam svoj majstor, šljakaju pod 2.7.15 bez problema. Ukoliko hoćete mogu da vam posaljem zapise sa ekrana ili datoteke.

Napravio i A osu sam 'sklepao', Beriša mi je pomogao oko podešavanja kad mi zapelo i ona uradila prvenac.

Al' se raspisah, pozivam sve sa naših prostora od Vardara pa do Triglava da se raspišemo po ovom forumu i pomognemo jedni drugima.

P.S. i ja sam tvrdoglav (karakteristika ljudi sa ovih podneblja) pa radije čitam engleski, no od majke rođeni jezik.
The following user(s) said Thank You: tommylight

Please Log in or Create an account to join the conversation.

More
17 Jul 2020 20:04 #174958 by tommylight
Pozdrav Dejane, BosniaCNC se zove Slavoljub, danas sam to vide na njegovom youtube kanalu.
Kakve zapise ? Daj nam neki screenshot da vidimo sta si sredio, mozda nama bude interesanto.
Na ovom forumu su jos tri iz ovih krajeva i jedan iz Vojvodine koji samo trazi pomoc i nikome nikada ne pomaze. Jedan od tih tri je sa Kosova al je now pa jos nista nije pitao, nisu mu jos uvek stigle sine iz Kine. Jedan drugi od tih tri je sa tvog rajona negde i kad mu ja pisem na Srpskom (jel ovo u redu? Bosanac ce da mi se zali opet ako pogresim! :) ) nece da odgovori uopste.
Nije vazno.
Vazno je da ovde ima veoma dobrih i veoma pametnih ljudi koji stalno pomazu drugima po celom svetu.
Sto se Engleskog tice, ja citam nekih 5 puta brze engleski nego svoj materni jezik. Navika. Do pre rata ovde ja sam govorio vas jezik mnogo bolje nego mnogo vasih skolovanih ljudi, isto navika jer sam sve knjige, magazine, romane, novine, citao na vasem jeziku. Juce sam na televizoru video reklamu za "Svet Komjutera" pa se setio mladosti kad je ova nasa zemlja bila najlepse mesto na svetu da se zivi, i cudio se da jos uvek postoji Svet Kompjutera u doba interneta. Divno ! :)

Please Log in or Create an account to join the conversation.

More
17 Jul 2020 20:48 #174966 by probamo
evo priloga za slučaj tri i četiri ose - rotaciona A osa. Slike ekrana su sa LinuxMint19.3 na kome imam instaliran 2.7.14 deb varijantu paketa. Radi uredno na tri proizvodne mašine različitih dimenzija. Sve su sa jarmom, tako zovem 'gantry'. Najmanja ima tri motora, svaka osa po jedan. Ostale, većih dimenzija imaju po dva motora za X osu, za vozakanje jarma, ostale ose po jedan motor za vozakanje kolica po Y osi i spuštanje/podizanje alata po Z osi.

tri ose:


četiri ose:
The following user(s) said Thank You: tommylight

Please Log in or Create an account to join the conversation.

More
17 Jul 2020 22:33 #174969 by BosniaCNC
Beriša, nisam siguran da sam razumeo što mi preporučuješ Xerox? Verovatno misliš na motore i drajvere na snimku? Imam u kompletu 5 motora sa drajverima TB6600 i oni mi isključivo služe za testiranje na stolu raznih novotarija a, po nekad,se nadje i neka glupost.Vratio si me nekoliko decenija unazad kada si spomenuo Svet kompjutera a nadam se da se sećaš i časopisa Galaksija? Članovi redakcije su u to vreme napravili računar Galaksija sa 4Kb rama! To je tad bila revolucija. Oni su u nekoliko nastavaka sve objavili o tom projektu i ja sam ga započeo praviti ali sam zapeo kod nabavke komponenti, bio je veliki problem pcb tako da je to neslavno završilo. Mislim da i sad imam neke primerke Sveta kompjutera negde u plakarima.
Veljkoviću, mislim da te od nekud znam, poznato mi prezime ali u ovim mojim godinama ne mogu se setiti jer sam u kontaktu sa mnogo osoba širom sveta koji se ovim bave. Vidim da si savladao glade i to je lepo ali to su sve varijacije na istu temu. Mislim da treba poboljšavati strukturalnu funkcionalnost a izgled je u drugom planu i ne treba da liči na Mach3 (većina tome teži).Umesto da se optereti raznim dugmadima koja upošljavaju miš treba se orijentisati na eksterne komande koje će ga ostaviti da miruje.Ovim ne želim umanjiti tvoj rad (svako je ponosan na ono što uradi i to treba ceniti) ali kao što vidiš mnogo njih se na raznim forumima bavi izgledom raznih cnc interfejsa a iza tog izgleda suština (čitaj:ljuska) ostaje netaknuta.
U svakom slučaju mnogo sreće.
Pozdrav

Please Log in or Create an account to join the conversation.

More
18 Jul 2020 14:44 #175046 by tommylight
Da, veoma su dobar izvor motora, lagera, itd.
Svet Kompjutera, Galaksija, Radi Amater, SAM Svoj Majstor, to su bili veoma dobri i veoma informativni magazini, jedva sam cekao da izadje novi broj na prodaju, trazio po trafikama gde prvo stigne. Prvi SAM sam citao u 1975, sa 5 godina!
Galaksiju je bio napravio jedan moj prijatelj pa sam ja bio narucio sve delove al nikad nisam dobio PCB, pa sam nekolioko puta to sam pokusao da napravim flomasterom, lakom za nokte, printerom, al nikad nije bilo u redu! Nisam imao fotosensitivni lak. Mater ..... :)
I ja mrzim ove koji stalno pokosavaju da imitiraju mach, pa to izgleda gadno, kao da je noko otrovan salmonelom povratio na monitor !

Please Log in or Create an account to join the conversation.

More
18 Jul 2020 14:55 #175049 by BosniaCNC
Baš sad gledam po forumu pa stiže tvoj odgovor.
Veruj da sam postao alergičan na mach3.
Ne znam da li ti je poznato, ali njega je 2002.godine stvorio Dean Mauch iz Alberte u Kanadi. Taj mali ali za ono vreme dobar programčić zvao se EZCNC i plaćao se $20. Sa njim sam uradio za Kumanovo gomilu livarskih modela za nekakv kamin.Art je taj EZCNC prepravljao i izbacio na tržište MasteCNC_05, zatim Mach1 pa dalje do Mach3_v066. Uz plaćenu licencu mi smo svi učestvovali na uklanjanju bagova i njegovoj konačnoj verziji. Kad je sve to bilo doterano pod konac Art je sve prodao, novi vlasnici su izbacili Mach4 u više verzija i svi mi koji smo redovno platili licence za mach3 ostali smo izigrani i kratkih rukava pa sad još i sa LinuxCNC-om treba da ga imitiramo i tako da mu stvaramo reklamu.
The following user(s) said Thank You: tommylight

Please Log in or Create an account to join the conversation.

Time to create page: 0.333 seconds
Powered by Kunena Forum